Wszystko co musisz wiedzieć o RRSO

Wszystko co musisz wiedzieć o RRSO

RRSO to koszt, który ponosi każdy kredytobiorca, który decyduje się na pożyczenie pieniędzy od banku lub prywatnej firmy pożyczkowej. Dzięki temu wskaźnikowi można w prosty sposób określić to, czy oferta kredytowa jest atrakcyjna. Czym dokładnie jest RRSO i co warto o nim wiedzieć? Podpowiadamy!

RRSO – co to jest?

Każdy, kto kiedykolwiek szukał jakiegoś kredytu – nie ważne czy był to kredyt samochodowy, czy kredyt online dla zadłużonych spotkał się z pojęciem RRSO. Jest to skrót, który oznacza rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. Oprócz oprocentowania w skład tego wskaźnika wchodzą również wszystkie prowizje, ubezpieczenia i inne opłaty bankowe. Taki wskaźnik musi być podany przy każdej ofercie kredytu lub pożyczki.

RRSO zero procent

Coraz częściej w reklamach różnych instytucji finansowych możemy spotkać się z ofertami kredytów, których RRSO wynosi zero procent. Oznacza to, że nie musimy ponosić żadnych kosztów, które wchodzą w skład wskaźnika rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Nie musimy ponosić kosztów oprocentowania, prowizji itd. przez co oddajemy tyle, ile w rzeczywistości pożyczyliśmy. Takie oferty najczęściej można spotkać na stronach internetowych i będą one darmowe, jeśli spłacimy taki kredyt w terminie. Jeśli więc widzisz kredyt online dla zadłużonych z RRSO 0% to oznacza to, że będziesz musiał oddać tyle ile pożyczyłeś, ale tylko wtedy, gdy dotrzymasz terminu spłaty obowiązującego na umowie.

Jak analizować rzeczywistą roczną stopę oprocentowania?

Jeśli porównujesz ze sobą różne kredyty i ich RRSO musisz pamiętać o tym, aby porównywane kredyty były na ten sam okres np. 12 miesięcy, miały taki sam rodzaj rat, czy ubezpieczenie jest wliczone w rzeczywistą roczną stopę oprocentowania i czy do RRSO bank wlicza prowizję.

Czasem wyższy wskaźnik nie oznacza, że oferta kredytu jest mniej korzystna i należy dokładnie przeanalizować RRSO. Często ten wskaźnik może być mylący i osoby niezwiązane z bankowością nie do końca wiedzą, o co w nim chodzi.

Jak obliczyć RRSO?

Samodzielne obliczenie tego wskaźnika jest trudne i trzeba do tego użyć skomplikowanego wzoru matematycznego. Z pewnością nie obliczą go osoby, które nie do końca lubią się z matematyką, a jego profesjonalnym obliczeniem zajmują się pracownicy banku. O wiele prostszym sposobem będzie skorzystanie z internetowych kalkulatorów. Takie narzędzie jest proste w obsłudze i może Ci się przydać przed podpisaniem umowy kredytowej. Wystarczy, że podasz kwotę kredytu, okres spłaty, oprocentowanie, prowizję, inne koszty i typ rat.

Dodaj komentarz