Czy pożyczanie pieniędzy od rodziny jest dobrym pomysłem?

Czy pożyczanie pieniędzy od rodziny jest dobrym pomysłem?

Bywa, że popadniemy w tarapaty finansowe i będziemy potrzebowali pożyczki. Opcji jest bardzo dużo, ale tą najwygodniejszą i najbardziej preferowaną przez wielu jest pożyczanie od rodziny. Pomijamy w ten sposób wiele formalności i dodatkowych kosztów. Czy jednak rzeczywiście jest to dobre wyjście? Jakie są jego wady i zalety?

Plusy i minusy pożyczania od rodziny

Główny powód, dla którego tak popularne jest pożyczanie od rodziny to brak związanych z tym formalności. Nie ma potrzeby składania wniosku, dostarczania dokumentów i czekania na podjęcie decyzji. Pożyczka w rodzinie może być kwestią jednego telefonu i kilkunastu minut. Nie jest sprawdzana także nasza zdolność kredytowa.

Zdolność kredytowa, czyli możliwość terminowej spłaty zadłużenia jest wyliczana przez bank na podstawie dochodów, wydatków i innych czynników. Właśnie niewystarczająca zdolność kredytowa jest głównym powodem odrzucania przez banki wniosków o kredyty. Jednak wbrew pozorom ten brak formalności związany z pożyczkami rodzinnymi może okazać się obosiecznym mieczem. Nie chroni on w żaden sposób praw pożyczkodawcy, a chociaż w teorii umowę słowną również można uznać za wiążącą, ciężko to później udowodnić. Niektórzy decydują się na spisanie umowy w formie papierowej, są to jednak nieliczni. Pożyczać powinniśmy jedynie ze szczerym zamiarem oddania, ale różnie może się potoczyć los. Brak formalności sprzyja w tym przypadku tylko późniejszym problemom dla obu stron. Co ważne, pożyczki rodzinne na ogół nie są udzielane „na procent”, a więc nie są w żaden sposób oprocentowane, a za na przykład poślizgi w spłacie nie ma ustalonych kar czy odsetek. Jest to więc najtańszy rodzaj pożyczki, na który możemy tylko trafić.

Wpływ pożyczania na relacje rodzinne

Nieoddana pożyczka i uciekanie przez jej spłatą to coś, co może nadwyrężyć albo wręcz całkowicie zniszczyć relacje rodzinne. Pożyczając od rodziny nie mamy nad głową widma windykatora czy komornika, więc czujemy mniejszą presję terminowej spłaty. Niektórzy liczą, że druga osoba po prostu zapomni o długu i nie będą musieli go oddawać wcale. Stawia to w niezręcznej sytuacji pożyczkodawcę, który musi napominać się o kolejne raty niczym bank. Warto więc pożyczać tylko, jeżeli mamy absolutną pewność, że będziemy w stanie szybko oddać zadłużenie. Musimy pamiętać, że mamy do czynienia z członkiem naszej rodziny, a nie instytucją finansową, która nie zbiednieje jeśli będzie musiała trochę poczekać na spłatę długu.

Pożyczanie od rodziny może mieć bardzo przykre konsekwencje. Warto więc zadbać o spisanie umowy, a później dołożyć wszelkich starań, aby spłacić zadłużenie w całości i terminowo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.