Jak uzyskać zwrot VATu z zagranicy?

Jak uzyskać zwrot VATu z zagranicy?

O zwrot Vatu z zagranicy mogą ubiegać się niektóre podmioty gospodarcze, na mocy odpowiednich regulacji prawnych. Niestety, sama procedura jest bardzo czasochłonna, a co więcej wymaga dopełnienia wielu formalności, o których przeciętny podatnik nie ma pojęcia. Nawet biura rachunkowe nie zawsze podejmują się kwestii zwrotu Vatu z zagranicy, ponieważ jest to dla nich zbyt trudne. W jaki sposób ubiegać się o zwrot Vatu z zagranicy?

Z pomocą doradcy podatkowego

W dużych, międzynarodowych korporacjach powstają działy, które zajmują tylko i wyłącznie kwestią podatku VAT. W tychże firmach zatrudnieni są profesjonaliści, jednak małe podmioty gospodarcze rzadko mogą pozwolić sobie na tego typu pracowników. Stąd też zwrot Vatu z zagranicy można uzyskać z pomocą doradcy podatkowego, który specjalizuje się w tematyce podatku VAT. Dlaczego nie każdy doradca podejmie się walki o zwrot Vatu z zagranicy? Powodem jest często nieznajomość szerszych przepisów, które odnoszą się do poszczególnych krajów oraz nieznajomość języka obcego, która często jest wymagana chociażby po to, aby dobrać odpowiednie dokumenty potwierdzające transakcje, które będą honorowane przez urzędy poszczególnych państw. Na szczęście niektórzy doradcy podatkowi specjalizują się w tematyce zwrotu Vatu z zagranicy, dlatego bez problemu można im zaufać i powierzyć tak ważne dla firmy kwestie.

Oszczędność czasu i pieniędzy

Wiele firm nie podejmuje walki o zwrot Vatu z zagranicy, ponieważ uważają one, że są to zbyt małe pieniądze w stosunku do tych, które będzie trzeba przeznaczyć na honorarium dla doradcy podatkowego. Tymczasem jest dokładnie na odwrót, ponieważ zazwyczaj gra toczy się o duże, w skali na przykład roku, sumy. Stąd też walcząc o zwrot Vatu niejako walczymy o swoje pieniądze, które będzie można przeznaczyć na rozwój firmy bądź finansowanie bieżącej działalności. Co więcej, te pieniądze można odzyskać zgodnie z obowiązującym prawem, które jest jednak bardzo skomplikowane, a procedury są bardzo czasochłonne. Dlatego też o wiele lepiej jest powierzyć kwestię zwrotu Vatu z zagranicy specjaliście zamiast na przykład własnemu księgowemu, który nie do końca odnajduje się w tej tematyce. Bez względu na to, czy firma działa na skalę międzynarodową, czy też prowadzi jedynie kilka transakcji rocznie z podmiotami z zagranicy, zapłacony tam Vat najczęściej można odzyskać. Dobry doradca podatkowy będzie również działał w charakterze pełnomocnika naszej firmy, co znacznie uprości walkę o własne środki finansowe. 

Dodaj komentarz