Jak zbudować zdolność kredytową – najlepsze sposoby

Jak zbudować zdolność kredytową – najlepsze sposoby

Zdolność kredytowa jest bardzo ważna, jeśli masz zamiar wziąć kredyt w tradycyjnym banku. To właśnie na jej podstawie pracownik banku analizuje to, jaką kwotę można Ci przyznać i jak długo będziesz ją spłacać. Nawet jeśli teraz wydaje Ci się, że zdolność kredytowa nie jest Ci potrzebna to i tak warto o nią zadbać i zacząć budować. W przyszłości z pewnością zapragniesz wziąć jakiś kredyt np. mieszkaniowy. Wtedy możesz się nieprzyjemnie zdziwić, gdy każdy bank będzie Ci go odmawiał, ponieważ nie będziesz miał zdolności i historii kredytowej. Zobacz jak skutecznie zbudować swoją zdolność kredytową.

Co wpływa na zdolność kredytową

Podczas analizy naszej zdolności bank bada wiele różnych czynników. Każdy z nich w jakimś stopniu wpływa na to, jak duża jest nasza zdolność kredytowa i na jaką kwotę kredytu będziemy mogli liczyć. Warto wiedzieć jakie parametry bank bierze pod uwagę podczas obliczania naszej zdolności kredytowej, aby zdawać sobie sprawę z tego, jak ją dobrze zbudować

Co bank bierze pod uwagę obliczając zdolność kredytową?

  • wysokość dochodów
  • staż pracy
  • rodzaj umowy, na jaką pracujemy
  • zobowiązania, które posiadamy, ich ilość i całkowitą kwotę
  • wiek
  • stan cywilny
  • liczba osób, które masz na utrzymaniu
  • koszty utrzymania
  • BIK i KRD
  • waluta, w której chcesz wziąć kredyt

Jak widzisz czynników, które mają wpływ na Twoją zdolność kredytową, jest bardzo dużo i jest nad czym pracować. Skoro już wiesz, na co bank zwróci uwagę podczas analizowania Twojej zdolności kredytowej to czas dowiedzieć się jak ją zbudować.

Jak budować zdolność kredytową?

Osoby, które nigdy nie zaciągały żadnego kredytu ani nie robiły zakupów na raty, powinny zacząć od wzięcia na siebie małego zobowiązania. Nie musi to być od razu kredyt, wystarczy zakup jakiejś rzeczy na raty. Jeśli będziesz regularnie spłacać swój zakup, możesz pomyśleć o wzięciu jakiegoś kredytu. Nie musi być duży, wystarczy taki na kilka tysięcy, który będzie dla Ciebie korzystny i łatwy do spłaty. Dbaj o to, aby spłacać go terminowo. Dzięki temu w BIK zacznie rosnąć punktowa ocena Twojej zdolności kredytowej i zbudujesz historię kredytową.

Czy wzięcie czegoś na raty lub zaciągnięcie drobnego kredytu wystarczy, aby mieć dobrą zdolność kredytową? Niestety nie. Niezbędne będzie także udokumentowanie swoich dochodów. Ubiegając się o większy kredyt w banku, niezbędne będzie zaświadczenie o dochodach. Twoje dochody muszą być w pełni udokumentowane. Oznacza to, że gdy otrzymujesz premię lub inne dodatki do wypłaty to muszą być one udokumentowane i wpływać na Twoje konto. Ważna jest także umowa i staż Twojej pracy. Jeśli pracujesz u jednego pracodawcy przez kilka lat, to pozytywnie wpływa to na Twoją ocenę przez bank. Dodatkowo musisz mieć umowę o pracę – najlepiej na czas nieokreślony. Stabilne warunki zatrudnienia są bardzo ważne i potrafią w dużej mierze budować Twoją zdolność kredytową.

Posiadanie kredytów i zakupów na raty buduje zdolność kredytową jednak należy pamiętać o tym, aby z tym nie przesadzać. Jeśli będziesz mieć za dużo zobowiązań to bank może stwierdzić, że nie poradzisz sobie ze spłatą następnego i po prostu nie udzieli Ci kredytu. Biorąc kredyty, pamiętaj więc o umiarze, nadmiar długów nie zbuduje Twojej zdolności kredytowej – wręcz przeciwnie może ją obniżyć.

Kredyt konsolidacyjny pod tym adresem pomoże wyjść z zadłużenia.

Jeśli już weźmiesz jakiś kredyt to pamiętaj o tym, aby wrazić zgodę na przetwarzanie przez BIK informacji na ten temat. Jeśli tego nie zrobisz to w momencie, gdy spłacisz kredyt, informacja o tym znika i bank jej już nie zobaczy. Szkoda byłoby tracić tak dobrze wypracowaną historię kredytową. Jeśli więc spłacasz wszystkie zobowiązania regularnie, to zgódź się na przetwarzanie danych. BIK informacje o spłaconych zobowiązaniach będzie przechowywał przez 5 lat.

Dodaj komentarz