Jak zostać pośrednikiem kredytowym?

Jak zostać pośrednikiem kredytowym?

Bardzo wiele osób decyduje się dzisiaj na zaciągnięcie kredytu lub pożyczki. Nie zawsze jest to takie łatwe, jak mogłoby się wydawać. Często potrzebujemy do pomocy osoby trzeciej, która ma dużą wiedzę na temat finansów, produktów bankowych i ekonomii. Właśnie taką osobą jest pośrednik kredytowy, czyli osoba, która pracuje na linii klient-bank. Pośrednik kredytowy pomaga swojemu klientowi w jak najbardziej obiektywny i przemyślany sposób wybrać odpowiedni kredyt. Na tym jednak nie kończy się praca pośrednika kredytowego. Monitoruje on potem udzielenie kredytu.

Jak zostać pośrednikiem kredytowym?

Odpowiedź na to, oraz wiele innych często zadawanych pytań znajdziesz w poniższym artykule. Oto krótkie streszczenie jego treści:

  • Własna działalność po zrezygnowaniu z etatu w banku?
  • Pośrednik kredytowy – wyjaśniamy kim jest i czym się dokładnie zajmuje.
  • Praca małego pośrednika kredytowego – na czym polega?
  • Jak wyglądają zarobki w tej branży? Czy są zadowalające?
  • Jak zostać pośrednikiem kredytowym – teorię już znamy – przejdźmy do działania w praktyce.

Własna działalność po zrezygnowaniu z etatu w banku?

Na rynku jest kilka branż, które gwarantują największe zarobki na rynku. Obok branży IT czy spedycji mamy tutaj także branżę finansową, gdzie da się zarobić naprawdę satysfakcjonujące pieniądze. To tutaj da się wygenerować największe prowizje sprzedażowe, czyli wynagrodzenie za sprzedaż jakiegoś produktu – w tym przypadku produktu bankowego. To zdecydowanie może być powód, dla którego młodzi ludzie szukający dopiero ścieżki zawodowej dla siebie decydują się na pracę właśnie w tym sektorze. Na rynku pojawia się coraz więcej pośredników kredytowych, ponieważ duże zarobki naprawdę kuszą. Aby zostać pośrednikiem kredytowym, niezbędna jest specjalistyczna wiedza na temat na przykład bankowości, dlatego wiele pracowników banków, po zdobyciu odpowiedniego doświadczenia w pracy na etacie decyduje się spróbować czegoś samemu. Właśnie tak na rynku pracy pojawia się coraz więcej osób, oferujących usługi z zakresu doradztwa kredytowego.

Jeśli od dłuższego czasu zastanawiasz się, czy spróbować swoich sił jako doradca kredytowy – jesteś na najlepszej drodze! Sprawdź wszystkie szczegóły pracy doradcy kredytowego w poniższym artykule i dowiedz się, jak nim zostać! Zapraszamy do lektury.

Pośrednik kredytowy – wyjaśniamy kim jest i czym się dokładnie zajmuje.

Z pewnością mniej więcej wiesz, kim jest pośredni kredytowy i wiesz, czym się zajmuje. Sama nazwa mówi już całkiem dużo na ten temat. Pośrednik, a więc ktoś, kto pośredniczy między dwoma stronami – w tym przypadku między klientem wyrażającym chęć zaciągnięcia kredytu a bankiem, w którym ten kredyt chce wziąć (lub nie wie jeszcze, że chce… przejdziemy do tego za chwilę). Być może teraz przychodzi wam do głowy pytanie – czy taka osoba to przypadkiem nie “doradca finansowy”? Oczywiście, tak też możemy nazywać pośrednika kredytowego, jednak ta nazwa nie do końca oddaje specyfikę wykonywanych czynności. Tak naprawdę doradca finansowy nie “doradza” klientowi, gdzie ma wziąć najlepszy kredyt, a sprzedaje mu ten, który chce sprzedać. W praktyce to czysty marketing, pozyskiwanie klientów, W ten pracy doradztwo kończy się na sprawdzaniu zdolności finansowej i analizie BIK-u. Pośrednik może opowiedzieć klientowi o jego sytuacji, jednak dalsza część pracy to już tylko wysyłanie wniosków do banków, firm pożyczkowych i zwyczajna sprzedaż kredytu klientowi.

Niech jednak nie pojawia się w Twojej głowie obraz osoby, która “naciąga” na cokolwiek swojego klienta. Absolutnie nie tak to wygląda. Pośrednik kredytowy musi przedstawić klientowi jego sytuację i dać możliwość wyboru.

Zadaniem pośrednika jest pomoc klientowi we wszystkim, co związane z zaciąganiem kredytu. Do jego zadań należy oczywiście przedstawianie różnego rodzaju porad dotyczących finansów, zebranie od klienta dokumentacji niezbędnej do udzielenia przez bank kredytu, negocjacje oferty i ustalenie całej reszty szczegółów związanych z kredytem, jego zaciągnięciem i późniejszym spłacaniem.

Tak właśnie w skrócie przedstawia się praca pośrednika kredytowego. To oczywiście nie wszystko – do jego zadań nie należy jedynie praca z klientem. Przecież takiego klienta należy przede wszystkim znaleźć! Poza szukaniem klientów pośrednik musi także codziennie odpowiadać na pytania związane z finansami, oraz, jeśli prowadzi własną działalność gospodarczą – zająć się jej obsługą administracyjną, co wiąże się z całkiem dużą ilością “papierkowej roboty” do której nierzadko potrzebna jest pomoc księgowej. Na początku ilość różnego rodzaju zadań może zniechęcić, jednak tą pracę zdecydowanie da się polubić. Oraz, co najważniejsze, jest całkiem opłacalna!

 Praca małego pośrednika kredytowego – na czym polega?

Pośrednicy finansowi najczęściej zawierają z bankami umowy. Mogą także współpracować z integratorami. Są to podmioty, które zrzeszają i zatrudniają wielu pośredników finansowych. Także współpracują bezpośredni z bankami – zazwyczaj z kilkoma lub kilkunastoma na raz, dzięki czemu pośrednicy finansowi mają do zaprezentowania klientowi bardzo szeroką ofertę produktów bankowych. Dzięki temu pośrednicy w wygodny sposób mogą pracować, zarządzać wnioskami czy je procesować. Daje im to wiele możliwości, dzięki którym ich praca jest znacznie łatwiejsza.

Co należy do zadań małego pośrednika kredytowego?

Pierwszym krokiem do sprzedaży kredytu jest oczywiście znalezienie osoby, która chciałaby ten kredyt uzyskać. Tak więc podstawowym zadaniem, które musi spełnić pośrednik kredytowy, jest znalezienie klienta, który byłby zainteresowany skorzystaniem z danego produktu bankowego. Pod pojęciem “produkt bankowy” mamy tutaj na myśli właśnie kredyt, pożyczkę czy jeszcze inną usługę oferowaną przez bank. Kiedy już pośrednik znajdzie potencjalnego klienta – obobę zainteresowaną wzięciem kredytu, musi dokładnie poznać jego potrzeby. Na tym etapie bardzo ceniona jest umiejętność pracy z klientem, czyli rozmowy. Należy poznać jego oczekiwania, w pewien sposób “wybadać” teren.

Kiedy wszystkie niezbędne informacje na temat klienta zostały już zebrane, należy znaleźć dla niego odpowiedni kredyt. Aby znaleźć najlepsze rozwiązanie, należy skorzystać z wszystkich dostępnych możliwości jego znalezienia. W tym celu należy na przykład obliczyć zdolność kredytową, kontaktujemy się z działem wsparcia w celu konsultacji na temat możliwości klienta. Należy także zwrócić uwagę na metodyki banków oraz ocenić raport. Jeśli wszystko przebiega pozytywnie i jest szansa na finansowanie, wtedy można skomplementować wniosek o udzielenie kredytu i wszystkie potrzebne dokumenty, a następnie złożyć je w banku. Jeśli z banku dostaniemy pozytywną odpowiedź, można podpisać z klientem decyzję lub skierować do oddziału.

Jak wyglądają zarobki w tej branży? Czy są zadowalające?

Wynagrodzenie pośrednika kredytowego najczęściej pokrywane jest przez banki, których produkty sprzedaje klientom. Średnio stawka za gotówkę to około 4% (waha się między 1% a 8%). A więc wszytko zależy od tego, ile klientów pośrednik zdoła pozyskać oraz ile produktów bankowych i o jakiej wartości zdoła sprzedać. Załóżmy, że łączna wartość sprzedanych kredytów na miesiąc to 200 000 złotych. To daje 8 000 zł. Należy odjąć od tego wszystkie koszty i składki. Warto więc tak wszystko zaplanować, aby koszty były jak najmniejsze. Prowizje różnią się od siebie, jednak przy prowadzeniu jednoosobowej działalności można zarobić znacznie więcej niż pracując na etacie.

Nie jest łatwo wbić się na rynek pośredników kredytowych jako pojedyncza jednostka. Pozyskanie klienta jest trudne, a konkurencja bardzo duża – i ciągle rośnie. Niezbędna zatem jest specjalistyczna wiedza, umiejętność pozyskiwania klientów, duża ilość kontaktów oraz oczywiście umiejętności sprzedażowe. Pracując “na własną rękę” masz także bardziej elastyczne godziny pracy i ogólną swobodę, dlatego zdecydowanie warto spróbować.

Jak zostać pośrednikiem kredytowym – teorię już znamy – przejdźmy do działania w praktyce.

Aby móc pracować w tym zawodzie, nie trzeba mieć szczególnie dużego wykształcenia. Wystarczy jedynie wykształcenie średnie. Następnie należy zarejestrować działalność gospodarczą i zawrzeć umowy z odpowiednimi instytucjami. Wyklucza jedynie karalność. Próg wejścia nie jest więc wysoki, ale dość trudno jest pozyskać klientów. Pomocne może być tutaj dołączenie do większej sieci doradców finansowych. Istnieje wiele firm zrzeszających osoby świadczące takie usługi. Oczywiście, to wyjście również ma listę wad i zalet. Do takich firm należą na przykład Open Finance, ANG, Expander. Jedną z korzyści płynących z pracy w takiej firmie jest łatwiejszy sposób na znajdywanie klientów oraz szerokie możliwości rozwoju. Pomocna może być także współpraca z osobami z tej samej branży. Dzięki temu można zawrzeć wiele znajomości z osobami o podobnych celach czy zainteresowaniach.

Jak zostać pośrednikiem kredytowym – krok po kroku.

  • Pierwszym krokiem jest zarejestrowanie własnej działalności gospodarczej. Na tym etapie należy określić profil działalności oraz sposób opodatkowania.
  • Następnie należy wysłać wniosek do NKF. Ten krok ma na celu wpisanie naszej działalności do rejestru pośredników kredytowych. Tutaj trzeba wypełnić odpowiedni druczek oraz zapłacić za wpis. Wszystko należy następnie wysłać wraz z załącznikami o niekaralności, świadectwem oraz odpisem z CEDIG. Koszty na tym etapie wyniosą około 600 złotych.
  • Kiedy uzyskamy wpis do NKF, możemy zacząć działać! Teraz należy zacząć podpisywać umowy z bankami i integratorami.
  • To wszystko! Teraz pozostało już tylko pozyskiwać klientów i polecać im odpowiednie produkty bankowe.

Wszystko wydaje się proste w teorii. Praktyka jednak zweryfikuje umiejętności każdego. Sprzedaż nie jest tak naprawdę łatwa, zwłaszcza jeśli sprzedawać chcemy kredyty czy pożyczki. Do tego niezbędna jest specjalistyczna wiedza, umiejętność rozmowy, perswazji i ogromna znajomość rynku. Wszystkiego jednak da się nauczyć. Osiągnięcie sukcesu w każdej dziedzinie jest możliwe przy odpowiedniej ilości pracy i motywacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.