Konto dla spółki – do czego może się przydać?

Konto dla spółki – do czego może się przydać?

Dla wielu przedsiębiorców pierwszy krok po zarejestrowaniu działalności to założenie rachunku bankowego, który będzie potem wykorzystywany w kontaktach z innymi przedsiębiorcami (bądź klientami indywidualnymi), a także różnymi instytucjami państwowymi. Dotyczy to zarówno jednoosobowych działalności gospodarczych, jak i innych form działalności, takich jak chociażby bardzo popularne w Polsce spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

W tym artykule chcielibyśmy poruszyć właśnie temat tego, jak wykorzystywane może być konto dla spółki zoo i co warto o nim wiedzieć. Wymienimy zarówno najbardziej podstawowe i najczęściej wykorzystywane funkcje tego typu kont, jak i te bardziej rozbudowane, z których nie każdy wie, że może skorzystać. Zapraszamy!

Konto dla spółki – najważniejsze funkcje

Jak łatwo się domyślić, konto dla spółki daje przede wszystkim możliwości przechowywania środków finansowych i operowania nimi. Z reguły dostępne są przelewy krajowe (wewnętrzne i zewnętrzne), a także europejskie, płatności kartą debetową, a często także zlecenia stałe i inne tego typu funkcje.

Warto wskazać, że chociaż nie jest wskazany wprost obowiązek posiadania konta bankowego przez spółkę, czy to z ograniczoną odpowiedzialnością, czy inną, to w praktyce wykonywanie pewnych standardowych czynności związanych z funkcjonowaniem firmy, takich jak choćby opłacanie składek i podatków, może być utrudnione lub wręcz niemożliwe bez dedykowanego rachunku.

Jak wie zapewne nawet wiele osób, które własnej działalności nie prowadzą, kontrolowanie wydatków w przypadku posiadania gotówki bywa dość trudne. Konto bankowe pozwala zaś podejrzeć wszystkie ostatnie transakcje, ich kwoty, to, ile środków zostało wydanych w ostatnim okresie rozliczeniowym i nie tylko. Jest to więc bez wątpienia użyteczna opcja, jeśli chodzi o kontrolowanie wydatków w firmie.

Konta dla spółek coraz częściej posiadają także dodatkowe walory

Warto wskazać, że, poza wspomnianymi powyżej aspektami, które w dużej mierze przypominają te znane z rachunków osobistych, wiele kont dla firm posiada także dodatkowe, interesujące walory. Można wśród nich wymienić chociażby połączone z kontem usługi związane z obsługą prawną i księgową. W praktyce oznacza to możliwość łatwego wykonywania przelewów do ZUS i US czy fakturowania.

Niekiedy takie dodatki są bezpłatne (chociaż często tylko przez określony okres, na początku korzystania z konta), niekiedy trzeba za nie dodatkowo zapłacić, zazwyczaj w formie abonamentowej (czyli w formie comiesięcznych płatności). Warto z nich skorzystać, zwłaszcza, jeśli mówimy o małej lub początkującej firmie, która nie posiada jeszcze dużego działu prawnego lub księgowego i z pewnymi kwestiami musi radzić sobie samodzielnie.

Dodaj komentarz