Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania – od czego zacząć?

kredyt na mieszkanie
blog

Prawie każdy marzy o własnych czterech kątach. Obecnie na rynku, zarówno pierwotnym jak i wtórnym, możemy znaleźć wiele mieszkań. Niestety, nie każdy ma możliwość zakupu za gotówkę, dlatego coraz więcej osób decyduje się wziąć kredyt na mieszkanie. W przeciwieństwie jednak do zwykłego kredytu gotówkowego, złożenie wniosku o uzyskanie kredytu hipotecznego jest bardziej skomplikowanym procesem.

Kredyt hipoteczny na zakup mieszkania – od czego zacząć?

Pierwszym krokiem w staraniach o kredyt na mieszkanie jest uzbieranie wkładu własnego. Wysokość wkładu własnego zależy od polityki wewnętrznej banku i wynosi od 10% do 20% (rekomendowana jest jednak kwota z górnego przedziału).

Gdy już zgromadziliśmy środki na wkład własny, powinniśmy sprawdzić naszą zdolność kredytową, czyli jaką kwotę kredytu na mieszkanie może udzielić nam bank. W tym celu możemy udać się bezpośrednio do banku (w takim przypadku jeśli chcemy sprawdzić ofertę kilku banków musimy odwiedzić placówki banków osobiście) lub skorzystać z pomocy pośrednika kredytowego (który przygotuje dla nas oferty banków).

Wybór nieruchomości

Po sprawdzeniu naszej zdolności kredytowej możemy zacząć poszukiwania mieszkania. Bardzo ważne jest aby sprawdzić stan prawny mieszkania, które zamierzamy kupić (kto jest właścicielem mieszkania, czy mieszkanie nie jest obciążone np. służebnością lub hipoteką itp.). 

Po zdecydowaniu się na zakup danej nieruchomości, podpisujemy umowę przedwstępną. Umowa ta może być zawarta w formie aktu notarialnego, co wiąże się z dodatkowymi kosztami, nie jest to jednak wymagana forma. 

Złożenie wniosku w banku

Następnym krokiem, który musimy zrobić aby uzyskać kredyt na mieszkanie, jest złożenie wniosku kredytowego w banku. Do złożenia takiego wniosku musimy skompletować odpowiednie dokumenty, takie jak dokumenty dochodowe oraz dokumentację mieszkania, które zamierzamy kupić. 

Po złożeniu wniosku trafia on do analityka, który zapoznaje się ze wszystkim dokumentami i wydaje decyzję. Ustawowo ma on 21 dni na jej wydanie. W tym czasie bank zleca również wycenę mieszkania, aby sprawdzić czy stanowi on odpowiednie zabezpieczenie dla kredytu.

Umowa przenosząca własność

Po uzyskaniu decyzji pozytywnej i podpisaniu umowy o kredyt na mieszkanie możemy umawiać termin aktu notarialnego. Notariusz ustanawia w akcie notarialnym hipotekę na rzecz banku.

Należy pamiętać, że po podpisaniu aktu notarialnego musimy udać się do banku z odpisem aktu. Po jego otrzymaniu bank uruchamia kredyt.

Po otrzymaniu informacji z sądu (wydziału ksiąg wieczystych), że hipoteka została ustanowiona, ponownie udajemy się do banku, który obniży nam oprocentowanie kredytu.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kredyt, a pożyczka z opóźnieniami w BIK
blog
Kredyt, a pożyczka z opóźnieniami w BIK

Kredyt z opóźnieniami w BIK Jednym z elementów, który wpływa na naszą zdolność kredytową w banku jest historia kredytowa. Sprawdzić jej przebieg możemy w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej. Dowiemy się z niej czy spłaciliśmy nasze wcześniejsze zobowiązania czy może aktualnie mamy jakieś zadłużenie. Sprawdzimy też czy spłacaliśmy swoje zadłużenie …

restrukturyzacja kredytowa
blog
Co to jest restrukturyzacja kredytu i na czym polega?

Restrukturyzacja kredytu Zaciągając zobowiązanie na ogół zakładamy, że będziemy w stanie je spłacić. Pewnych rzeczy nie da się jednak przewidzieć i może zdarzyć się taka sytuacja, że nie będziemy w stanie terminowo spłacać kredytu. Powodów może być wiele – utrata pracy, pogorszenie się stanu zdrowia czy inne wypadki losowe. Wydawać …

Inwestycje - kredytowanie na wolnym rynku a wsparcie budżetowe
blog
Inwestycje – kredytowanie na wolnym rynku a wsparcie budżetowe

Prywatne źródła inwestowania to osoby fizyczne oraz wszystkie pozabudżetowe jednostki – osoby prawne, dysponujące środkami finansowymi lub zdolnością uzyskania kredytu inwestycyjnego. Osoby prawne to prywatne banki, fundusze inwestycyjne itd. Najczęściej jest to własność rozproszona, tzn nie ma jednego właściciela rozumianego jako osoba fizyczna, tylko są udziałowcy. Udziałowcem może być inna …