Racibórz – z czego jest znany?

Racibórz – z czego jest znany?

Racibórz to blisko 55-tysięczne miasto należące do województwa śląskiego w którym znajduje się siedziba powiatu raciborskiego. Dla osób poszukujących atrakcyjnych zabytków i nieskazitelnej przyrody znajdzie się tutaj wiele miejsc, które spełnią te wymagania. Natomiast czytając wiadomości Racibórz można dowiedzieć się o tym co aktualnie dzieje się w samym mieście oraz jego okolicach. Jeśli planujemy wizytę w Raciborzu to warto wiedzieć to co jest tam godne zobaczenia, a więc z czego szczególnie słynie to miasto. Oto kilka propozycji.

​Zamek w Raciborzu

Raciborski zamek to jedyna tak dobrze zachowana siedziba władców Górnego Śląska. Pierwsze wzmianki dotyczące istnienia grodu w tym miejscu dotyczą już roku 1108 i można znaleźć je w Kronice Galla Anonima. Uznaje się jednak, że dopiero w pierwszej połowie XIII wieku dokonano wznoszenia pierwszych murowanych fragmentów tego zamku. Przez kolejne wieki zamek był wielokrotnie przebudowywany. Po wojnie zamek stanowił własność Skarbu Państwa, a obecnie jego właścicielem jest Powiat Raciborski. Współcześnie zamek od lat dziewięćdziesiątych XX wieku jest sukcesywnie odbudowywany i odnawiany. Można obejrzeć między innymi odrestaurowaną kaplicę oraz zabytkowe wnętrza zamku w którym znajdziemy wiele wystaw zawierających unikatowe eksponaty.

​Rynek w Raciborzu

Udając się do centrum miasta warto spędzić trochę czasu na rynku w Raciborzu. Znajduje się tam bardzo unikatowa restauracja, która przyciąga wielu turystów, a wokół niej w sezonie działa wiele mniejszych kawiarenek. Sam wygląd rynku ubogaca znajdujący się tutaj ratusz oraz sukiennice. Wyróżniającym się elementem rynku jest 14-metrowa Kolumna Matki Bożej wykonana w stylu barokowym, a jej powstanie datowane jest na lata od 1725 do 1727 roku. Zwieńczenie tej konstrukcji stanowi posąg Matki Bożej w koronie wraz z dwunastoma gwiazdami.

​Rezerwat Łężczok w Raciborzu

Ten wodny rezerwat powstał w 1957 roku. Jest to miejsce idealne na spacery, można w trakcie przechadzki aleją drzew podziwiać liczne ptactwo, w tym białe łabędzie. Znajduje się tutaj również specjalna kładka przypominająca molo zakończona wieżą widokową. W środku rezerwatu jest również druga wieża widokowa zlokalizowana na lądzie. W południowej części rezerwatu można natknąć się na zabytkowy dworek myśliwski. Sam rezerwat to miejsce szczególnie polecane ze względu na bardzo duże bogactwo gatunkowe roślin, ryb, a szczególnie ptactwa wodnego. Nic więc dziwnego, że miejsce szczególnie upodobali sobie ornitologowie oraz fotografowie, a także turyści.

Dodaj komentarz