Czym jest i jak działa karta kredytowa? | Zakupy na kredyt

Czym jest i jak działa karta kredytowa?


Na kartę kredytową, a czasem nawet i kilka jednocześnie, decyduje się całkiem spora ilość ludzi. Nie są one oczywiście tak popularne jak zwykle kredyty gotówkowe, ale też nie można ich nazwać niszowymi produktami bankowymi. Warto pogłębić swoją wiedzę na ten temat, ponieważ mimo wszystko na ogół jest ona niewielka, a może okazać się przydatna. Na przykład czasami myli nam się karta kredytowa z linia kredytowa, ale są dwa zupełnie różne produkty bankowe. W takim razie czym karta kredytowa? Jak ona działa i czy się opłaca?

Jak działają karty kredytowe?

Karty kredytowe nie funkcjonują w formie dodatkowego limitu na koncie osobistym, jak chociażby wcześniej wspomniany kredyt odnawialny czy debet. Wręcz przeciwnie – żeby w danym banku uzyskać kartę kredytową, nie musimy nawet mieć w nim rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Jest to produkt zupełnie od niego niezależny.

Nazywa się on kartą kredytową, ponieważ do tego produktu bankowego dołączana jest karta, którą możemy dokonywać transakcji bezgotówkowych, tak samo jak tradycyjną kartą połączoną z naszym kontem bankowych.

W ramach karty kredytowej kredytobiorcy udostępniana jest określona suma. To, ile dokładnie będzie ona wynosiła, zależy przede wszystkim od zdolności kredytowej kredytobiorcy, a także od jego potrzeb. Przy odpowiednio wysokich zarobkach może to być nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale w praktyce najczęściej mówi się o kwotach rzędu kilku tysięcy złotych.

Po wykorzystaniu całości bądź części przyznanego kredytu spłaca się go (i tym samym odnawia ilość środków dostępnych do wykorzystania) wpłacając środki na powiązany z kartą rachunek. Nie trzeba robić tego od razu, ale im dłużej będziemy czekać, tym większe urosną odsetki. Na ogół obowiązuje pewien okres bezodsetkowy, czyli czas, w którym możemy spłacić wykorzystaną sumę, aby uniknąć naliczania się jakichkolwiek odsetek. W ten sposób możemy pożyczać pieniądze za darmo, o ile będziemy zawsze w stanie szybko je spłacać.

Karty kredytowe spłacane poza okresem bezodsetkowym będą bardzo kosztowne, dlatego też jeśli nie będziemy w stanie w tym okresie spłacać pożyczonych kwot, to lepiej zainteresować się kredytem odnawialnym bądź zwykłym kredytem gotówkowym.

Kart kredytowych warto używać jedynie do transakcji bezgotówkowych

W teorii z karty kredytowej można korzystać jak ze zwykłego konta, ale w praktyce jest to mało opłacalne. Za transakcje bezgotówkowe (na przykład w sklepie) nie zapłacimy dodatkowo nic, więc to do nich najlepiej nada się karta kredytowa. Jeśli zaś chodzi o wypłatę gotówki z bankomatu czy wysyłanie komuś przelewu, to chociaż można to zrobić, lepiej tego unikać.

Tego typu działania wiążą się bowiem z kilkuprocentowymi prowizjami, a także nie dotyczą ich okresy bezodsetkowe.

Dodaj komentarz