Jak uzyskać kredyt na mieszkanie? Poradnik krok po kroku

Jak uzyskać kredyt na mieszkanie? Poradnik krok po kroku

Uzyskanie kredytu mieszkaniowego to złożony wieloetapowy proces, który wymaga skrupulatnego przygotowania. Błąd może doprowadzić do opóźnienia uruchomienia kredytu, a nawet odmowy ze strony banku. Aby uniknąć takich sytuacji, warto zapoznać się z kolejnymi krokami, jakie należy podjąć, ubiegając się o kredyt na mieszkanie.

Krok pierwszy – zdolność kredytowa

To nie wybór nieruchomości powinien być pierwszym krokiem, a sprawdzenie zdolności kredytowej. Banki weryfikują zdolność kredytową wszystkich swoich klientów, ale warto sprawdzić ją we własnym zakresie przed wizytą w placówce. Do tego celu można wykorzystać kalkulatory dostępne online.

Korzystanie z nich jest proste i polega na wprowadzaniu informacji, które dotyczą aktualnej sytuacji finansowej oraz życiowej. Ponadto należy podać informacje dotyczące kredytu takie jak: okres spłaty, kwota i wysokość miesięcznej raty. Na tej podstawie obliczana jest maksymalna kwota kredytu, jaką mamy szansę uzyskać.

Krok drugi – wybór mieszkania

Gdy wiemy już, jaką kwotą możemy przeznaczyć na zakup mieszkania, rozpoczynamy poszukiwania. W zależności od możliwości finansowych może to być mieszkanie z rynku pierwotnego lub wtórnego. Wiele osób decyduje się na zakup mieszkania do generalnego remontu, uznając to za dobrą inwestycję. Początkowe koszty są niższe, ale oczywiście doprowadzenie lokalu do stanu, w którym może być użytkowany, wymaga czasu i sporych nakładów finansowych. 

Krok trzeci – wybór banku

Mając na oku konkretną nieruchomość oraz znając swoje możliwości finansowe, można przystąpić do prześledzenia ofert banków. Warto pamiętać, że kredyt na mieszkanie ma z reguły charakter długoterminowy, dlatego pod uwagę należy wziąć różne czynniki. Nasza sytuacja finansowa może ulec zmianie, a wówczas wysoka rata może stać się problemem.

Krok czwarty – gromadzenie dokumentów

Do wniosku należy dołączyć szereg dokumentów potwierdzających tożsamość, dochody oraz posiadanie innych zobowiązań finansowych. Ich szczegółową listę otrzymamy w danym banku. Brak jakiegokolwiek zaświadczenia oznacza konieczność zdobycia jego duplikatu. Bez kompletnej dokumentacji wniosek nie zostanie poddany przez bank analizie.

Krok piąty – złożenie wniosku

Wypełniony wniosek oraz komplet wymaganych dokumentów należy złożyć w banku. Oczekiwanie na wydanie decyzji kredytowej nie powinno wynieść więcej niż 21 dni. W tym czasie poddawany dokładniej analizie jest nasz wniosek. Jest to złożony proces obejmujący analizę historii kredytowej, sytuacji finansowej oraz analizę prawną przedłożonych dokumentów. Przeprowadzana jest również wycena nieruchomości.

Krok szósty – wydanie decyzji kredytowej

Jeśli bank zaakceptował nasz wniosek, należy wnikliwie zapoznać się z treścią umowy. Jeśli żadna kwestia nie budzi naszych wątpliwości, pozostaje już tylko złożenie podpisu. Choć droga do uzyskania kredytu na mieszkanie wydaje się długa i kręta, znając kolejne etapy, można przebyć ją bez większych trudności. Podstawą jest ocena możliwości finansowych i złożenie poprawnie wypełnionego wniosku oraz kompletu dokumentów wymaganych przez bank.

Dodaj komentarz