Jakie są zalety posiadania karty płatniczej?

Jakie są zalety posiadania karty płatniczej?

Kartami płatniczymi posługuje się coraz więcej osób. Mają one wiele zalet, poznajmy je bliżej.

Do czego służą karty płatnicze?

Karty płatnicze umożliwiają dokonywanie płatności w sklepach w Polsce i poza jej granicami. Transakcji tych można dokonywać osobiście, za pośrednictwem Internetu, a także korzystając z telefonu komórkowego. Wiele osób decyduje się na posiadanie karty płatniczej, gdyż jest to o wiele bardziej wygodne i bezpieczne niż noszenie ze sobą gotówki.

Karty płatnicze są bezpieczne

W chwili kradzieży posiadanych przez nas pieniędzy jest bardzo mało prawdopodobne, że je odzyskamy. Skradzioną lub zgubioną kartę możemy zastrzec ją w banku, od którego ją otrzymaliśmy. Odpowiedzialność za transakcje wykonane po zastrzeżeniu karty spada na bank. W przypadku osób, które nie zastrzegą karty odpowiedzialność wygląda trochę inaczej.

Bank nie potrąci z naszego konta kwoty wyższej niż równowartość stu pięćdziesięciu euro. Taka kwota zostanie potrącona w przypadku tradycyjnych transakcji. W przypadku płatności zbliżeniowych nasze konto zostanie obciążone mniejszą kwotą. W tym przypadku z naszego konta bank potrąci równowartość tylko pięćdziesięciu euro.

Płatności w Internecie

Bezpieczne są także płatności, których dokonujemy w Internecie. Większość operacji tego typu jest chronionych. Właściciel karty zazwyczaj otrzymuje wiadomość sms z kodem. Kod ten może zostać użyty tylko jeden raz. Nie musimy obawiać się również płatności zbliżeniowych.

Jeżeli za zakupy będziemy musieli zapłacić więcej niż pięćdziesiąt złotych, wcześniej płatność musi zostać potwierdzona kodem PIN. Liczba transakcji na kwotę pięćdziesięciu złotych także jest ograniczona. Dla każdego użytkownika bank ustala oddzielny limit, jeżeli zostanie on przekroczony zostaniemy poproszeni o podanie kodu PIN. 

Posiadacz karty może sam ustalić limit płatności internetowych, limit płatności w sklepach oraz limit wypłat z bankomatu. Ustalone przez siebie limity właściciel karty może oczywiście zmienić.

Jak więc widać, płatności kartą to wygoda, ale także duże bezpieczeństwo dokonywanych nimi transakcji.

Dodaj komentarz