Od czego zależy koszt kredytu?

Od czego zależy koszt kredytu?

Co oczywiste, każdemu kredytobiorcy zależy na tym, aby kredyt był jak najtańszy. Drogie kredyty są trudne do terminowej spłaty i mogą z łatwością przeciążyć domowy budżet. Dlatego też warto poszerzyć swoją wiedzę w zakresie tego, od czego zależy koszt kredytu.

Koszt kredytu – od czego zależy?

Koszt kredytu zależny jest od wielu różnych czynników. Należy patrzeć na nie całościowo, a nie tylko skupiać się na jednym z nich. Nawet, jeśli jeden parametr jest niski, to bank może rekompensować go podwyższeniem innego, w związku z czym pozornie dobra oferta wcale nie musi taka być. Najważniejsze aspekty, które wpływają na całkowity koszt kredytu, to:

  • okres spłaty zobowiązania
  • wysokość kredytu
  • oprocentowanie
  • prowizja
  • opłaty dodatkowe.

Opłatami dodatkowymi może być na przykład opłata przygotowawcza, a także ubezpieczenie kredytu. Warto wspomnieć, że w przypadku kredytu hipotecznego i wkładu własnego o wysokości 10% wartości nieruchomości, zakup ubezpieczenia będzie obowiązkowy.

W każdej ofercie kredytu lub pożyczki wyszczególnione powinno być jego RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. RRSO jest dobrym, aczkolwiek nie jedynym wskaźnikiem opłacalności kredytu. Im jest ono wyższe, tym droższe będzie dane zobowiązanie. Przykładowo, RRSO kredytów gotówkowych z reguły wynosi kilkanaście procent.

Jak naleźć najlepszą ofertę kredytu?

Spłata kredytu nie powinna stanowić dla nas dużego problemu. Żeby jednak mogło tak być, przed jego zaciągnięciem powinniśmy zadbać o to, aby oferta była maksymalnie atrakcyjna i jak najtańsza, a także, aby dobrać wysokość rat i okres spłaty do naszych możliwości finansowych. Dzięki temu wizja comiesięcznego regulowania raty nie będzie napawać nas niepewnością, a terminowe regulowanie zobowiązania nie będzie wyzwaniem.

Jest to szczególnie istotne, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że jakiekolwiek opóźnienia w spłacie zobowiązania wiążą się ze sporymi kosztami. Cały czas naliczane są odsetki karne, ponadto możemy spodziewać się otrzymywania regularnie płatnych monitów z przypomnieniem o konieczności dokonania płatności (SMS-ów, e-maili, połączeń telefonicznych, listów). Skorzystanie z dobrej, indywidualnie dopasowanej oferty kredytu sprawi, że taki scenariusz nie dojdzie do skutku. Tylko jak znaleźć właściwą ofertę?

Można korzystać z internetowych porównywarek i rankingów, ale jest ryzyko, że z braku wiedzy i doświadczenia popełnimy błąd, biorąc mało atrakcyjny kredyt. Spłata kredytu będzie wtedy trudna i nieprzyjemna. Dlatego też najlepszym wyjściem jest skorzystanie z usług profesjonalnego pośrednika kredytowego, który ma doskonałe rozeznanie w ofertach polskich banków.

Dodaj komentarz