Czym jest i jak dostać kredyt konsolidacyjny?

Czym jest i jak dostać kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny powstał po to, aby obniżyć koszty naszych zaciągniętych kredytów, jednak nie zawsze jego zastosowanie działa na naszą korzyść.

Konsolidując nasze kredyty, czyli zamiast płacenia kilku zaczynamy spłacać jeden musimy przede wszystkim sprawdzić, czy wysokość oprocentowania jaką nam przyjdzie spłacać jest niższa niż byłaby poprzednie po odpowiednim zsumowaniu. Co więcej, po zdecydowaniu się na kredyt konsolidacyjny okres spłat naszych zobowiązań powinien się wydłużyć. Kredyty konsolidacyjne możemy podzielić na te zabezpieczone i niezabezpieczone hipoteką. W przypadku tych pierwszych wielkość naszego oprocentowania powinna się znacznie obniżyć.

Wniosek o kredyt konsolidacyjny

Decydując się na kredyt konsolidacyjny, powinniśmy zwrócić uwagę na:

1. Ofertę banków

Przejrzyjmy dokładnie, które banki oferują kredyty konsolidacyjne oraz jakie warunki mogą nam zaproponować. Przydatne może być także wykorzystanie porównywarek internetowych. Pamiętajmy, żeby oprocentowanie ogólne kredytu konsolidacyjnego było niższe niż wysokość zobowiązań poprzednich kredytów po zsumowaniu

2. Przygotowanie specjalnych dokumentów

Zanim bank wyda ostateczną decyzję, musimy dostarczyć mu wniosek o kredyt konsolidacyjny, wyciągi z banków, opinie o naszych zobowiązaniach finansowych oraz umowę rozdzielności majątkowej.

3. Wybranie oferty i podpisanie umowy

Jeśli któryś z banku wydal pozytywną decyzję na temat udzielenia Ci kredytu konsolidacyjnego, jeszcze raz dokładnie zapoznaj się z regulaminem banku oraz umową a następnie przystąp do podpisania.

Najczęściej zadawane pytania, przez osoby które zdecydowały się na zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego:

1. Co można konsolidować i czy na pewno mi się to opłaci?

Konsolidować możemy praktycznie wszystkie możliwe kredyty jakie występują na rynku, gotówkowe, mieszkaniowe czy samochodowe, a oprócz tego nawet kartę kredytową. W większości przypadków konsolidacja kredytu jest opłacalna, jednak każdą ofertę trzeba dokładnie sprawdzić.

2. Jakie mamy rodzaje kredytów konsolidacyjnych?

Kredyty konsolidacyjne dzielimy na te, które są zabezpieczone hipoteką oraz te bez tego zabezpieczenia. Pierwsza rodzaj daje nam możliwość znacznego obniżenia oprocentowania.

3. Czy można podjąć kredyt konsolidacyjny z innym współkredytobiorca?

Tak, jak najbardziej, jednak należy uważać, żeby nasz wspólnik nie obniżył nam ogólnego ratingu.

4. Kiedy powinniśmy się zdecydować na kredyt konsolidacyjny?

Złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny należy wtedy, gdy przez wielką ilość naszych zobowiązań zaczynamy mieć problemy ze spłatą rat. Nie warto wtedy czekać, na opóźnienia ze spłatą i reakcje banku.

Jakie problemy czekają na osoby chcące wybrać kredyt konsolidacyjny?

Zaraz po jak wypełnimy wniosek o kredyt konsolidacyjny, powinniśmy dokładnie przyjrzeć się temu, czy rzeczywiście ogólna wysokość raty jaką przyjdzie nam płacić będzie niższa. Dużą zaleta jest tutaj posiadanie własnej nieruchomości, która będzie stanowić zabezpieczenie. Osoby, które nie posiadają nieruchomości, mogą liczyć się z odmową lub mało korzystną ofertą banku na kredyt konsolidacyjny.

Dodaj komentarz