Ile kosztuje wesele?

Ile kosztuje wesele?

Wesele to duże koszty

Niejedna osoba szuka pieniędzy na wesele – czasami rodzina ma odłożone 20 000 czy 30 000 złotych, druga rodzina dokłada tyle samo i wesele jest efektowne. Czasami jednak nikt nie ma pieniędzy. Co zatem robić? Rozwiązania są dwa: po pierwsze można zorganizować skromny obiad dla najbliższych zamiast opłacania drogiego wesela. Można też wybrać metodę “zastaw się, a postaw się” i pożyczyć pieniądze z banku. Jest to rozwiązanie całkiem celowe, ale wymagające spłacania kredytu. Nieraz rodzice biorą kredyt na wesele i spłacają go latami. Takie rozwiązanie jest realne, ale bardzo kosztowne. Nie każdy ma zamiar wydawać pieniądze w taki właśnie sposób.

Wesele powinno być huczne

Nadal pokutuje mit, że wesele powinno być huczne, ponieważ tylko takie ma sens. Jest to mit, niewiele osób stać na huczne wesele z zasobów. Polacy nie są bogaci, zazwyczaj zarabiają niewiele i muszą szukać funduszy na takie wesele. Jest to dla nich trudna sytuacja. Wesele kosztuje – 38 procent par wydaje na urządzenie imprezy weselnej od 41 do 60 000 złotych. Kilkanaście procent par młodych jest gotowych wydać 60-80 000 złotych na organizację takiego wydarzenia. 80 000 zł lub więcej może wydać kilka procent par. I to jest całkiem zrozumiałe. Pieniądze na wesele są spore, nie każdy może sobie pozwolić na taki wydatek.

Kto płaci za wesele?

Koszty pokrywa para młoda oraz rodzice – tak jest najczęściej. W kilku procentach przypadków za wesele płacą jedynie rodzice panny młodej, ale ten model odchodzi do przeszłości, chociaż kiedyś był bardzo popularny. 30 procent par opłaca koszt całego wesela. Jest to bardzo drogie rozwiązanie. Czasami młodzi mają dobrze opłacane prace i są w stanie zarobić naprawdę dobre pieniądze. Warto zatem o tym pomyśleć i znaleźć rozwiązanie dla siebie. Dla Polaków jest to sprawa godna uwagi, warto o tym pamiętać. Nieraz mają oszczędności i nie muszą pożyczać pieniędzy. Można też zaprosić rodziców i rodzeństwo, kilka znajomych osób i wydać 20 000 złotych. Jest to skromne wesele, ale młodzi mogą wydać oszczędności i nie wchodzić we wspólne życie z długami. Wesele to drogie wydarzenie, wymagające sporych inwestycji w prace organizacyjne oraz w ubiory młodej pary. Jest to duży wydatek, ale każdy musi się z nim liczyć. Nieraz para młoda ogranicza się do rejestracji w Urzędzie Stanu Cywilnego i uroczystego obiadu dla ok. 20 osób. Wówczas wyda ok. 4000 złotych i to będzie całkowity koszt rozpoczęcia wspólnego życia. Oczywiście do kosztów obiadu dodaje się odświętne stroje.

Dodaj komentarz