Jak rozsądnie zaciągać i spłacać pożyczki? - TRUST.ORG.PL

Jak rozsądnie zaciągać i spłacać pożyczki?

Jak rozsądnie zaciągać i spłacać pożyczki?

Każdy z nas okresowo może znaleźć się w sytuacji, gdy będzie miał zwiększone potrzeby finansowe. Przy niewielkich kwotach można wesprzeć się pomocą rodziny lub znajomych. Jeśli jednak potrzebujemy pożyczyć więcej pieniędzy zwykle udajemy się do banku. Pożyczki mogą pomóc poprawić sytuację finansową ale niekiedy mogą też stać się źródłem kłopotów. Właśnie dlatego warto trzymać się kilku zasad zaciągania i spłaty pożyczek.

Kiedy Polacy sięgają po pożyczki?

Polacy sięgają po pożyczki w bardzo różnych sytuacjach. Dość często są to zdarzenia losowe takie jak: pożar, zalanie, włamanie. Równie często zdarza się awaria samochodu albo sprzętu domowego takiego jak pralka czy zmywarka. Z pomocą pożyczek finansowane są także zakupy mebli, oświetlenia czy materiałów budowlanych. Bardzo często pożyczka okazuje się być niezbędna przy okazji remontu czy wykańczania mieszkania. Inne sytuacje, kiedy sięgamy po pożyczone pieniądze to potrzeba prywatnego leczenia, opłacenie studiów, zagraniczny wyjazd czy organizacja przejęcia weselnego. Zdarza się też tak, że Polacy zaciągają pożyczki na życie czyli po prostu w danym okresie ich wydatki są dużo wyższe od dochodów.

Gdzie można udać się po pożyczkę?

Najbezpieczniejszym miejscem do pożyczania pieniędzy są banki. Gdy chcemy zwiększyć prawdopodobieństwo uzyskania pożyczki najlepiej udać się do banku, w którym od lat mamy rachunek bieżący. Bank, który zna swojego klienta i ma dostęp do historii jego konta, jest dużo bardziej skłonny pożyczyć mu pieniądze. Jednocześnie należy zauważyć, że nie wszyscy chętni mają szansę uzyskać pożyczkę w banku. Tutaj bezwzględnie wymagane są stabilne dochody i czysta historia kredytowa. Procedury bankowe są dość skomplikowane i trwają stosunkowo długo. Zupełnie inaczej jest w prywatnych agencjach finansowych, gdzie pożyczkę może uzyskać prawie każdy. Tutaj badanie zdolności kredytowej jest bardzo uproszczone a samo udzielanie pożyczek zajmuje niewiele czasu. W przypadku małych kwot można uzyskać pożyczkę tylko w oparciu o oświadczeniu. W innym wypadku wystarczy zaświadczenie o zarobkach i nie trzeba przedstawiać dodatkowych zabezpieczeń. W agencjach finansowych na niewielkie pożyczki mogą liczyć też osoby bez umowy o pracę, klienci, którzy nie mają zgody współmałżonka a nawet osoby z zajęciami komorniczymi. Nie wszyscy wiedzą, że pożyczki chwilówki można poza punktami stacjonarnymi uzyskać także przez Internet. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, bo o pieniądze można wnioskować nawet w niedzielę.

Jak rozsądnie zaciągać pożyczki?

Zanim zaciągniemy pożyczkę powinniśmy pospłacać inne zobowiązania. Należy też realnie ocenić swoje możliwości zarobkowe obecne i przyszłe. Nie warto pożyczać więcej pieniędzy niż aktualnie potrzebujemy. Należy też unikać zaciągania pożyczek na cele typowo konsumpcyjne. O ile dany zakup nie jest absolutnie konieczny to dużo rozsądniej jest odkładać pieniądze i odroczyć nieco moment przyjemności korzystania z danego dobra.
Bez względu na to, gdzie będzie zaciągana pożyczka zawsze należy dokładnie zapoznać się z umową, czytać uważnie wszystko, zwłaszcza to, co jest napisane drobnym drukiem. Należy dopytać pracownika o prowizję za udzielenie oraz występowanie obowiązkowego ubezpieczenia. Wskazane jest też by zainteresować się kosztami karnymi za opóźnienia w spłacie. Raty pożyczek należy zawsze traktować priorytetowo i spłacać je w pierwszej kolejności. Aby pożyczka nie stała się zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu, należy pilnować dyscypliny w rodzinnych finansach i unikać zbędnych wydatków.

Dodaj komentarz