Jak skutecznie poprawić swoją zdolność kredytową?

Jak skutecznie poprawić swoją zdolność kredytową?

Znaczenie zdolności kredytowej

Każda osoba starająca się o kredyt lub pożyczkę słyszała zapewne o zdolności kredytowej. Najczęstszym powodem, dla którego bank może odmówić nam kredytu jest jej brak. Warto wiedzieć jaki możemy mieć na nią wpływ, by uzyskać wyższą maksymalną kwotę kredytu i lepsze warunki jego spłaty. Istnieje kilka skutecznych sposobów na to jak możemy wpłynąć na zwiększenie naszej zdolności kredytowej.

Zwiększ swoje dochody

Najbardziej oczywistym sposobem na zwiększenie zdolności kredytowej jest zwiększenie swoich dochodów. Mają one kluczowe znacznie dla banku, który udziela Ci kredytu. Jest to idealny moment, by poprosić szefa o podwyżkę lub poszukać lepiej płatnej pracy. Należy pamiętać, że w przypadku umowy o pracę bank bierze pod uwagę ostatnie 3 miesiące, zatem w przypadku zmiany miejsca zatrudnienia konieczne będzie wstrzymanie się z wnioskiem o kredyt.

Uporządkuj swoje finanse

Podlicz swoje stałe miesięczne wydatki. Sprawdź ile wydajesz na zakupy ratalne, media czy też wcześniej zaciągnięte pożyczki. Zadaj sobie pytanie czy tak naprawdę w pełni korzystasz ze wszystkiego za co płacisz. Czy jest sens płacić za zbyt wiele platform streamingowych, czy też za sporadycznie lub w ogóle nieużywane karnety sportowe. Ważną informacja dla banku jest również ilość osób mieszkająca w Twoim gospodarstwie domowym. Negatywny wpływ na zdolność kredytową mają zasądzone alimenty na dziecko lub byłego współmałżonka.

Zadbaj o dobrą historię kredytową

Sprawdź swoją historię kredytową w Biurze Informacji Kredytowej. Pierwszym posunięciem banku, w trakcie procesu udzielania kredytu będzie zweryfikowanie Twojej historii kredytowej w BIK. Upewnij się jak wysokie jest Twoje zadłużenie, i czy nieświadomie nie zalegasz z jakimiś płatnościami.

Postaraj się o wysoki wkład własny

Całkowity koszt kredytu, jak również kwota oprocentowania będą niższe przy wyższym wkładzie własnym. Postaraj się o wkład o równowartości minimum 20 % ceny kupowanej nieruchomości. Banki biorą pod uwagę nie tylko gotówkę, ale też na przykład inną nieruchomość, czy też środki zgromadzone na Indywidualnym Koncie Emerytalnym (IKE) lub Indywidualnym Koncie Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE)

Skonsultuj się ze specjalistą

Skorzystaj z pomocy doradcy kredytowego. Warto skorzystać z pomocy posiadającej doświadczenie w tej dziedzinie. Taka osoba może Ci pomóc znacznie skrócić czas potrzebny do zaciągnięcia kredytu, jak również pomoże Ci zrozumieć zawiłą procedure kredytową. Doradca sprawi, że będziesz bardziej świadomy swojej sytuacji co przyda się przy negocjacjach warunków kredytu.

Dodaj komentarz