Jak skutecznie zacząć oszczędzać na przyszłość?

Jak skutecznie zacząć oszczędzać na przyszłość?

Oszczędzanie pieniędzy i konserwatywne administrowanie domowym budżetem wiąże się z ogromnymi korzyściami finansowymi. Eksperci wskazują, że szczególnie istotne jest zbudowanie tzw. poduszki finansowej, która w przypadku utraty zatrudnienia lub kryzysu gospodarczego pozwoli przetrwać przez co najmniej sześć miesięcy bez podejmowania pracy. Zbieranie pieniędzy na przyszłość nie jest jednak łatwe, a jego najważniejszym elementem jest zbudowanie dobrych nawyków konsumenckich. Jak zacząć oszczędzać na przyszłość? Prezentujemy trzy skuteczne sposoby, dzięki którym zbudujesz dla siebie poduszkę finansową!

Złotówka do złotówki…

Jeżeli do codziennych zakupów używasz przede wszystkim gotówki, powinieneś koniecznie zacząć odkładać część pieniędzy. Najlepiej jest wprowadzić zasadę, zgodnie z którą wszystkie pięciozłotówki otrzymane w ramach reszty włożysz do słoika i skarbonki, a następnie po upływie sześciu miesięcy wpłacisz zgromadzony kapitał na konto oszczędnościowe. Z pozoru w ten sposób nie odłożysz zbyt dużej sumy, ale jeżeli regularnie korzystasz z gotówki ostateczny rezultat może być niezwykle zachęcający. Jeżeli masz kłopoty finansowe lub problemy z domknięciem domowego budżetu rozważ odkładanie w ten sam sposób monet jedno- lub dwuzłotowych. Otrzymana suma będzie znacznie mniejsza, ale przynajmniej uformujesz u siebie dobry nawyk, który zaprocentuje na przyszłość.

Wiosenne porządki trzy razy w roku

W każdym mieszkaniu można znaleźć co najmniej kilkanaście starych, niepotrzebnych rzeczy, które warto jest sprzedać przez internet. Dlatego warto wypracować nawyk regularnego sprzątania mieszkania i pozbywania się zbędnych przedmiotów. „Wiosenne porządki” dokonywane co najmniej trzy razy do roku pozwolą uzyskać trochę grosza, który następnie powinieneś złożyć na bankową lokatę lub wpłacić na konto oszczędnościowe. Pamiętaj – wystawiając używane przedmioty w internecie wybieraj serwisy społecznościowe lub ogłoszeniowe, a nie portale aukcyjne. W ten sposób oszczędzisz dodatkowe środki na prowizji od sprzedaży!

Maksymalizuj dochód, minimalizuj koszty

Spędź jeden wieczór na dokładniej analizie dochodów i wydatków twojego gospodarstwa domowego. Maksymalizuj pierwsze, minimalizuj te drugie i to właśnie w tej kolejności – zdaniem ekspertów od domowych finansów przesadne zaciskanie pasa źle wpływa na psychikę i może doprowadzić do przesadnego obniżenia komfortu życia. Zamiast tego postaraj się wynegocjować podwyżkę u szefa lub poszukaj dodatkowej, dorywczej pracy, z której zarobki przelejesz bezpośrednio na konto oszczędnościowe.

Dodaj komentarz