Jakie aspekty pozafinansowe są ważne, jeśli zaciągamy kredyt hipoteczny?

Jakie aspekty pozafinansowe są ważne, jeśli zaciągamy kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to jeden z najczęściej zaciąganych rodzajów kredytów. Jeśli myślimy o zakupie mieszkania bądź budowie domu, to właśnie kredyt hipoteczny będziemy zmuszeni zaciągnąć. Zanim wybierzemy bank warto dokładnie przeanalizować nie tylko proponowaną ofertę, ale również szereg aspektów pozafinansowych, które wpływają na łatwość otrzymania pieniędzy. Zobaczmy co ma znaczenie.

Jakie dokumenty są potrzebne, aby otrzymać kredyt?

Aby w ogóle myśleć o otrzymaniu kredytu hipotecznego, trzeba dostarczyć do banku szereg dokumentów. Część z nich ma określony termin wartości – jeśli nie złożymy ich od razu, musimy liczyć się z tym, że bank każe dostarczyć nowy egzemplarz. Tak jest na przykład z zaświadczeniem o zatrudnieniu. Nie znajdziemy oczywiście banku, który przyzna nam kredyt bez konieczności dostarczenia jakichkolwiek dokumentów. Ale można znaleźć taki, w którym zostaną one mocno ograniczone. A to zaoszczędzi nam wielu nerwów i niepotrzebnego stresu.

Jak szybko działa bank?

Większości osób zależy na tym, aby kredyt otrzymać naprawdę szybko. Dlatego warto wybrać bank, który niepotrzebnie nie przedłuża procedura i nie przeciąga momentu podjęcia decyzji w czasie. Zawsze warto sprawdzić jak długo w poszczególnych bankach trzeba czekać na decyzję kredytową. Liczy się też czas oczekiwania na wypłatę kolejnych transz.

Jak pracownicy podchodzą do klienta?

Niestety, zdarza się, że bank nie może pochwalić się obsługą klienta na zbyt wysokim poziomie. Warto zawsze sprawdzić jakie opinie ma bank pod tym względem. Jeśli pracownicy chętnie doradzają, odpowiadają na zadawane pytania i rozwiewają wątpliwości, jest to bank zasługujący na uwagę.

Dodatkowe usługi, z których skorzystania wymaga bank

Promocyjne oferty banków, które na pierwszy rzut wydają się bardzo atrakcyjne, często kryją szereg kruczków. Często zdarza się, że takie oferty są dostępne dla klientów jedynie wówczas, gdy skorzystają oni z dodatkowych produktów bankowych. I tak aby zaciągnąć kredyt hipoteczny na preferencyjnych warunkach, trzeba założyć konto rozliczeniowe czy zdecydować się na kartę kredytową. O ile rachunek rozliczeniowy często prowadzony jest za darmo, o tyle karta kredytowa wiążę się z konieczności dokonywania zakupów. Brak kontroli może skutkować wówczas poważnymi problemami finansowymi. Zawsze więc warto dokładnie przeanalizować jakie są oczekiwania banku w stosunku do klienta, który chce skorzystać z oferty promocyjnej.

Przy zaciąganiu kredytu hipotecznego liczą się nie tylko kwestie czysto finansowe. Zawsze warto o tym pamiętać, wybierając bank.

Dodaj komentarz