Jakie kredyty oferują dzisiaj banki?

Jakie kredyty oferują dzisiaj banki?

Oferta banków, jeśli chodzi o udzielanie kredytów jest naprawdę bardzo rozbudowana. Poszczególne kredyty różnią się między sobą. Spróbujemy nieco przybliżyć wybrane z nich.

Kredyt hipoteczny

Jednym z częściej udzielanych kredytów jest kredyt hipoteczny. Kredyty ten zalicza się do kredytów długoterminowych, a jego wysokość jest na ogół naprawdę bardzo duża. Większość z nas zaciąga kredyt hipoteczny wówczas, gdy chce kupić mieszkania, wybudować dom bądź zakupić działkę pod budowę domu. Mówiąc o kredycie hipotecznym, warto pamiętać, że nie jest on tym samym, co pożyczka hipoteczna. O ile kredyt hipoteczny może być przeznaczony wyłącznie na cele mieszkaniowe, o tyle pożyczka hipoteczna może być spożytkowana na dowolny cel. Istotną cechą każdego kredytu hipotecznego jest jego zabezpieczenie w postaci wpisu hipoteki do księgi wieczystej nieruchomości. Jeśli kredytobiorca przestanie spłacać swoje zobowiązanie, bank może na przykład sprzedać nieruchomość. Pieniądze, które w ten sposób pozyska przeznacza wówczas na spłatę zobowiązania. Kredyt hipoteczny – jak już wspomnieliśmy – jest kredytem długoterminowym. Oznacza to, że zaciągany jest na wiele lat. Okres kredytowania może wynosić nawet trzydzieści lat. Decydując się na taki kredyt, trzeba więc mocno przeanalizować swoją sytuację finansową i rozważyć różne możliwe scenariusze.

Kredyt konsolidacyjny

Dość ciekawym rodzajem kredytu jest kredyt konsolidacyjny. To kredyt, który zaciągamy wówczas, gdy chcemy spłacić inne zobowiązania. Zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego sprawia, że zamiast kilku różnych rat płacimy tylko jedną. Pozwala na uporządkowanie swoich zobowiązań finansowych. Celem kredytu konsolidacyjnego jest też zmniejszenie wysokości comiesięcznych rat. Konsolidacja może zostać przeznaczone na spłatę różnego rodzaju zobowiązań. Zaciągając ten rodzaj kredytu, można spłacić kredyty gotówkowe, samochodowe, zadłużenie na karcie kredytowej. Coraz częściej kredyt konsolidacyjny kierowany jest również do osób, które mają zadłużenie nie w bankach, a tak zwanych instytucjach finansowych. Chodzi o parabanki, w których pożyczanie pieniędzy może zakończyć się wpadnięciem w spiralę zadłużenia.

Kredyty bankowe to jedne z najpopularniejszych produktów finansowych. Wskazane przez nas dwa rodzaje kredytu – hipoteczny oraz konsolidacyjny – to jedynie niewielki przykład tego, co mają do zaoferowania banki swoim klientom. W szerokiej ofercie każdy klient ma szansę znaleźć taki kredyt, który najlepiej wpisuje się w indywidualne potrzeby oraz oczekiwania. Zanim jednak podpiszemy umowę kredytową powinniśmy mocno uświadomić sobie to, że każdy kredyt trzeba kiedyś spłacić.

Dodaj komentarz