Kilka prostych zasad skutecznego inwestowania - TRUST.ORG.PL

Kilka prostych zasad skutecznego inwestowania

Planowanie swojej przyszłości finansowej nigdy nie jest łatwe, ale obawy związane z obecnym stanem gospodarki i rynków inwestycyjnych mogą uczynić to jeszcze trudniejszym zadaniem. Wartość Państwa nieruchomości, emerytury i inwestycji (czyli Państwa przyszłe bezpieczeństwo finansowe) są w pewien sposób uzależnione od zmiennych losów rynku. Nic dziwnego, że tak wielu osobom trudno jest stworzyć jasny plan finansowy i trzymać się go.

Dywersyfikacja, dywersyfikacja, dywersyfikacja.

Nie ma idealnej inwestycji. Różne aktywa (akcje, gotówka, nieruchomości, waluty) poruszają się w pozornie przypadkowych kierunkach co sekundę, co czyni je bardzo trudnymi do przewidzenia. Dobrze zbilansowany i zarządzany koszyk tego typu aktywów (inwestowany globalnie) jest i zawsze będzie najbardziej stabilnym i niezawodnym sposobem pomnażania Twoich pieniędzy w czasie. Nie staraj się być zbyt sprytny i nie skupiaj się na jednym rodzaju inwestycji. Jeśli się mylisz, zwiększa to ryzyko Twoich pieniędzy (jest to w zasadzie hazard) i może być bardzo stresujące. Rynki i gospodarki z biegiem czasu wciąż rosną i rozwijają się. Postaw na wiarę w ten fakt i dobrze rozłóż aktywa.

Zastosuj prawo Murphy’ego

Jeśli musisz wyjąć część pieniędzy ze swojego portfela inwestycyjnego na czesne dla dziecka lub masz zamiar rozpocząć pobieranie emerytury, ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest zbieganie się tego z chwilowym spadkiem na rynkach (jest to pewny sposób na realizację strat). Jednym z najprostszych sposobów na zaplanowanie takiego scenariusza jest posiadanie rozsądnego bufora gotówkowego, z którego można skorzystać. Pozwoli to uniknąć strat i da inwestycjom czas na odzyskanie wartości, dzięki czemu będą one w lepszej kondycji i będzie można z nich czerpać. Zdecyduj, ile buforu potrzebujesz i zostaw go na koncie oszczędnościowym. Chroń swoje długoterminowe inwestycje.

Odizoluj się od hałasu

Nic nie ma tak dużego wpływu na to, jak czujemy się z naszymi pieniędzmi (i światem), jak media. Wystarczy spojrzeć na relacje z pandemii, aby zrozumieć, jak bardzo sprzedaje się strach i jaki ma to wpływ na nasze emocje. Wydarzenia na świecie są ważne – i nie wszystkie są fałszywymi wiadomościami – ale nie należy opierać swoich decyzji finansowych wyłącznie na dzisiejszych nagłówkach gazet. Postaraj się zachować długoterminową perspektywę.

Poczyń postępy w inny sposób

Jeśli masz pieniądze zainwestowane w rynki i warunki zaczynają się psuć, generalnie dobrym pomysłem jest nie ruszać się z miejsca i czekać na poprawę sytuacji (zawsze tak się dzieje). Nie oznacza to jednak, że nie możesz podjąć pewnych decyzji, które pomogą Ci posunąć Twój plan finansowy do przodu. Może to być tak proste, jak upewnienie się, że nadal korzystasz z cennych ulg podatkowych, takich jak ISA i emerytury. Może to również oznaczać znalezienie sposobów na obniżenie opłat za zarządzanie funduszami inwestycyjnymi (a może nawet znalezienie tańszego ubezpieczenia na życie lub zdrowotnego). To naturalne, że gdy sytuacja staje się trudna, chcemy schować się pod kołdrę, ale zawsze można podjąć jakieś pozytywne działania. Miej umysł otwarty na różne opcje.

Automatyzacja i konsolidacja

Podejmowanie decyzji finansowych może być dla niektórych osób niepokojące, czasochłonne, a nawet zwyczajnie niewygodne. Jednym ze sposobów na rozwiązanie tego problemu jest zautomatyzowanie w jakiś sposób swoich finansów. Na przykład, zamiast pozostawiać niewydane dochody na koncie oszczędnościowym (nie przynoszącym odsetek), dlaczego nie ustawić miesięcznej wpłaty na konto inwestycyjne lub emerytalne? Nie wymaga to wiele czasu ani zastanowienia i, podobnie jak w przypadku wielu innych comiesięcznych wydatków, najprawdopodobniej o nich zapomnimy (co jest korzystne dla inwestowania). Będziesz mile zaskoczony tym, jak szybko ta pula będzie rosła.

Dodaj komentarz