Narodowy bank polski a banki prywatne

Narodowy bank polski a banki prywatne

Wszystkie banki, których reklamy widzimy bardzo często w telewizji są bankami prywatnymi, założonymi więc przez takich samych obywateli jak my. To właśnie oni oferują nam niezwykle atrakcyjne kredyty, wysoko oprocentowane lokaty oraz opłaty za prowadzenie kont internetowych. To właśnie one konkurują ze sobą nawzajem i cały czas poprawiają swoją ofertę, by tylko przyciągnąć do siebie jak najwięcej klientów – jest to w końcu domena kapitalizmu. Nie mniej jednak w Polsce istnieje także bank państwowy nazywamy Narodowym Bankiem Polski w skrócie NBP. Taki bank ma bardzo wiele funkcji, trzeba jednak pamiętać, że to on pełni rolę wiodącą nad innymi, prywatnymi bankami. Narodowy Bank Polski znany jest także z emisji pieniądza, to on utrzymuje więc inflacje na odpowiednim poziomie, drukuje nowe banknoty i wybija nowe monety – żaden inny bank nie ma takiego prawa.

Narodowy Bank Polski kontroluje także polskie finanse, dba o polski rynek, bo nie zawsze jest na nim kolorowo. Osoby pracujące w takim banku są urzędnikami państwowymi, dlatego ich pozycja jest już dość wysoka, znacznie wyższa od tej, którą posiadają pracownicy w bankach prywatnych. Na pewno każdy z nas przynajmniej raz w swoim życiu słyszał skrót NBP, a powinien on obijać nam się o uszy znacznie częściej niż nazwy banków prywatnych, w końcu pełni on nad nimi rolę wiodącą, kontroluje ich wydatki i przychody, po prostu utrzymuje gospodarkę i finanse na odpowiednim poziomie, dzięki czemu nasz kraj bez żadnego zgrzytu wyszedł z światowego kryzysu, który miał jeszcze nie tak dawno miejsce. Jego siedziba mieści się w stolicy państwa czyli w Warszawie i to właśnie tam składać należy wszelkie wnioski i zażalenia.

Na pewno wielu z nas nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele ten bank dla nas robi, bez niego nie moglibyśmy funkcjonować, bo wszystkie inne, prywatne banki, są u niego zapożyczone, nie wspominając już o tym, że wszystkie banki nawzajem od siebie pożyczają pieniądze, aby mieć na wypłaty dla klientów. Cały ten system jest dość skomplikowany, jedno jest jednak pewne – to właśnie Narodowy Bank Polski i wszystkie pracujące w nim osoby muszą zająć się sprawami państwa, a więc i naszymi, aby wszystkim nam żyło się lepiej i aby nasze finanse były w dobrej kondycji.

Dodaj komentarz