Stewardesa – dla kogo ta praca?

Stewardesa – dla kogo ta praca?

Bycie stewardesą to ciężka praca, chociaż uważana za bardzo ekskluzywną. Nie wiele osób może się podjąć takiej pracy. Chociaż wraz z rozwojem linii lotniczych, jest ona nieco bardziej przystępna i popularna. Kto zatem może pracować jako stewardesa i ile będzie zarabiać? NA te pytania poznasz dziś odpowiedź.

Kto może zostać stewardesą?

Stewardesą może zostać każdy, kto spełnia pewne wymagania. Jest to zawód, w którym wygląd ma znaczenie. Dlaczego? Stewardesa jest wizytówką linii lotniczych. To z nią pasażerowie mają najwięcej do czynienia. Taka osoba musi być zadbana i ładna. Nie może być wyższa niż 180 cm wzrostu – chociaż niska osoba też nie może zostać stewardesą, ponieważ może nie dosięgnąć do wielu, kluczowych miejsc. Stewardesa musi być szczupła i zadbana. Nie może mieć nieuczesanych włosów czy pogniecionych ubrań – to niedopuszczalne. Musi być też zdrowa – osoba z nadciśnieniem czy chorująca na epilepsje nie może zostać stewardesą, ponieważ może to zagrażać jej i pasażerom.

Czym zajmuje się stewardesa?

Praca ta polega najogólniej mówiąc na tym, by zapewnić komfort pasażerom lotu. Jednak nie polega to tylko na tym, by przynosić im przekąski i spełniać wymagania czy zachcianki. Stewardesa musi zapewnić bezpieczeństwo podróżującym, ponieważ ludzie podczas lotu zachowują się różnie. Czasem trafi się osoba, która zacznie panikować, czasem ktoś będzie miał jakieś dolegliwości lub po prostu poczuje się źle. Wówczas stewardesa ma za zadanie opanować taką sytuację i uspokoić podróżnego. Ponadto taka osoba, która pracuje jako stewardesa musi perfekcyjnie posługiwać się językiem angielskim, ponieważ jest to język powszechnie uważany za międzynarodowy. Dlatego też jeśli nie znasz języka angielskiego, nie dostaniesz tej pracy. Pomyśl – jak masz się porozumieć z ludźmi tak wielu narodowości? Skoro angielski jest tak znany i powszechnie używany to jest on językiem wymaganym. Jeśli znasz inne języki to Twój dodatkowy atu.

Dla kogo ta praca?

Niewątpliwie ta praca jest dla osób, które potrafią poświęcić się pracy i uwielbiają podróżowanie. W trakcie takiej pracy nie ma Cię w domu wiele godzin, dni, a czasem i tygodni. Wszystko zależy od tego, w jakich liniach lotniczych pracujesz. Niemniej jest to wymagająca praca, która powoduje, że po prostu nie ma Cię w domu. Jeśli masz rodzinę, to może generować to pewne problemy. Pamiętaj, że praca stewardesy wiąże się też z tym, że masz kontakt z pasażerami – innymi ludźmi. Czasem mają oni podczas lotu pewne dolegliwości, czasem wypiją za dużo alkoholu. Innym razem po prostu panikują. Spotkasz ogromną liczbę osób, którym coś może nie pasować, które będą roszczeniowe. Jako stewardesa musisz być przygotowana na ataki, ataki paniki czy ludzi po alkoholu. Też mogą zdążyć się nagłe sytuacje zdrowotne lub nawet zgon – jako osoba pilnująca porządku na pokładzie jesteś zobowiązana do przysłowiowego ogarnięcia sytuacji. Tutaj Twoje emocje nie mogą brać góry, ponieważ Twoim zadaniem jest bycie oazą spokoju i uspokajanie reszty. Musisz przyjąć na swoje barki to, czego inni nie potrafią – emocji, uczyć, które wiążą się z lotem.

Zarobki w pracy stewardesy

Zarobki są uzależnione od wielu rzeczy – najważniejsza jest to, w jakich liniach lotniczych pracujesz. Co jest najbardziej opłacalne? Praca dla zagranicznych linii lotniczych. Przede wszystkim dla tego, że oferują one stawki nawet trzy krotnie większe, niż te, które oferują tanie loty. W tanich lotach stewardesa zarobi do 3500 zł. A wiąże się to z ryzykiem, stresem i byciem dość często poza domem. Jest to praca wymagająca na wielu poziomach, dlatego powinna być dobrze płatana. W Polsce najlepiej płaci krajowy przewoźnik, dlatego jeśli chcesz latać w naszych liniach to możesz liczyć na zarobki nawet do 9000 zł brutto. Daje to zatem dobre zarobki netto. Warto jednak też zaznaczyć, że ciekawa jest praca dla zagranicznych linii ponieważ więcej zarabiasz i masz możliwość zwiedzić trochę świata oraz poznać inne narodowości.

Niewątpliwie praca stewardesy jest bardzo trudna i stresująca. Niemniej potrafi dać wiele satysfakcji. Taka osoba musi się cechować się empatią, cierpliwością i opanowaniem. Można wiele zyskać dzięki byciu stewardesą, ponieważ można zwiedzić sporą część świata. Niemniej zarobki i perspektywa zwiedzania świata to nie wszystko. Trzeba przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jest to praca dla nas. Czy jesteśmy w stanie zostawić dom i bliskich czasem na wiele tygodni, ponieważ akurat taki jest plan trasy i naszej pracy. To są kluczowe kwestie.

Dodaj komentarz