Własne mieszkanie z kredytem hipotecznym

Własne mieszkanie z kredytem hipotecznym

Dzięki kredytowi hipotecznemu można sobie sfinansować zakup upragnionego, wreszcie własnego mieszkania. Można wtedy powiedzieć, że ma się już własne mieszkanie i formalnie jest to prawda. Co prawda na takim mieszkaniu jest ustanowiona hipoteka na rzecz banku jako właśnie zabezpieczenie kredytu mieszkaniowego, ale właścicielem mieszkania jest kredytobiorca.

Przeciętny kredytobiorca który decyduje się na zakup mieszkania na kredyt, będzie musiał spłacać to zobowiązanie w stosunku do banku latami, kredyty hipoteczne są przyznawane nieraz na trzydzieści albo i na czterdzieści lat. Oczywiście wiele osób bierze kredyt hipoteczny na znacznie krótszy okres czasu, na kilkanaście lata a nawet krócej. Poza tym, jeżeli kredytobiorca uzyskuje w trakcie spłaty kredytu stosunkowo wysokie dochody, to może jeśli chce spłacić kredyt wcześniej. To pozytywny scenariusz życia i spłaty kredytu hipotecznego oraz pełni szczęścia jakie daje własne mieszkanie z którego wreszcie wykreślono obciążenie hipoteczne na rzecz banku, gdy kredytobiorca spłacił ostatnia ratę kredytu. Niestety, ale życie pisze też scenariusze zgoła przeciwne.

Kredyty, a zwłaszcza kredyty hipoteczne są dla ludzi zdyscyplinowanych i odpowiedzialnych, co do tego nie ma wątpliwości. jednak nie wszystko zależy wyłącznie od nas samych. Bywa i tak, że kredytobiorca pomimo tego że jako pracownik jest osobą odpowiedzialną, sumienna a także świetnym fachowcem, traci pracę nie z własnej winy a ze znalezieniem nowej są problemy. Takie przypadki dotykają wcale niemało kredytobiorców i osoba zaciągająca taki kredyt, moim zdaniem nie powinna nastawiać się psychicznie na stabilizację i sielankę w związku z zakupem własnego mieszkania, ale a jakże, w kredycie… Banki są bezwzględne i kilka niespłaconych rat ani chybi skończy się wypowiedzeniem umowy kredytu i wezwaniem do zapłaty całej niespłaconej kwoty wraz z kosztami dodatkowymi. To jest cios, z którym większość osób nie potrafi sobie poradzić nie tylko finansowo ale i psychicznie, co pozostawia ślady do końca życia. Nie jestem generalnie przeciwnikiem zaciągania kredytów hipotecznych i generalnie kupowania dóbr na kredyt, ale każdy powinien mieć świadomość tego, jak to może się skończyć a szczególnie w przypadku tak zazwyczaj stosunkowo wysokich kredytów – mieszkaniowych. Nie mam dla nikogo rady na zakończenie tego wpisu, natomiast przed wzięciem kredytu hipotecznego, warto wziąć pod uwagę i taki scenariusz i zastanowić się, jak bardzo zagraża danej osobie, z danymi kwalifikacjami, znajomościami, koneksjami – pomocnymi w razie czego w otrzymaniu nowej posady i to szybko, zanim bank wypowie umowę kredytu.

Dodaj komentarz