Wynagrodzenia są różne

Wynagrodzenia są różne

Wynagrodzenia w Polsce nie są kokosowe

Przeciętne wynagrodzenie w 2021 roku obecnie to ok. 5681 złotych brutto. Nie są to rzeczywiste zarobki, ale jest to pewna średnia. Nie wszyscy Polacy mają takie pensje. Jedni zarabiają 3000 zł brutto, inni mają 4000 złotych brutto, a jeszcze inni mogą mieć zarobki rzędu 5000 złotych brutto. Średnia wysokość wynagrodzenia rośnie non stop. Pensje są bardzo różne, pracownicy zarabiają np. 3000 złotych brutto, a kierownik może mieć 25 000 czy 30 000 złotych brutto. Taka rozpiętość zarobków to sprawa naprawdę normalna. W tej firmie średnią zarobków oblicza się dodając pensję kierownika oraz wynagrodzenia pracowników, dzieląc sumę przez liczbę zatrudnionych osób. Jest to jak najbardziej polecane rozwiązanie.

Wynagrodzenia rosną, inflacja jest coraz większa

Polacy nie narzekają na pensje, są one coraz wyższe. Mimo pandemii w Polsce jest nadal rynek pracownika. Oznacza to, że pracodawcy będą nadal walczyć o osoby zatrudnione i postarają się zapewnić im wysokie wynagrodzenie. Nieraz pensje nie są wysokie, wynoszą ok. 3000 czy 3600 złotych brutto, ale pracownicy mogą liczyć na wyższe dodatki do pensji. Obecnie jest to bardzo dobrze postrzegane. Wysoka jakość pracy jest tym, czego oczekują pracownicy, co mogą mieć. Obecnie Polacy doceniają uczciwych pracodawców, zatrudniających pracowników na podstawie umowy o pracę, a nie umowy o zlecenie, o dzieło, na czarno lub na szaro (część pieniędzy płacona uczciwie, część wypłacana pod stołem). Pandemia sprawiła, że wzrosła średnia pensja, ale jednocześnie nieco spowolniła gospodarka. Nie będzie to jednak sytuacja stała, zarobki muszą rosnąć, ponieważ wysoka inflacja wpływa na wzrost cen i niejedna osoba chce pracować za większe pieniądze, aby móc się za nie utrzymać. Podczas pandemii pracodawcy obniżali zarobki, ale po kilku miesiącach musieli je podnosić. Pracownicy nie są w stanie utrzymać się za obniżone zarobki, dlatego albo dorabiają do pensji, albo szukają innej pracy.

Pracownik zwalniając się ma prawo do dwóch dni na poszukiwanie pracy – jest to rodzaj płatnego urlopu, a wynagrodzenie jest wyliczane tak, jak płaca za urlop wypoczynkowy. Pensja minimalna w Polce nie wystarcza na utrzymanie – 2800 złotych dostaje nowy pracownik, a jest to naprawdę niskie wynagrodzenie. Jakość takiej pensji nie jest oceniana dobrze. Wobec tego o wiele lepiej poszukać dobrze płatnej pracy. Dzięki temu można uzyskać naprawdę dobre pieniądze i nie trzeba się niczym przejmować. W 2020 roku minimalna płaca wynosiła 2600 złotych, a w 2022 roku minimalna płaca ma wynosić 3000 złotych brutto. Nie są to ogromne pieniądze, ale ważne jest, że z roku na rok taka pensja rośnie.

Dodaj komentarz