Zdolność kredytowa – co warto o niej wiedzieć?

Zdolność kredytowa – co warto o niej wiedzieć?

Zdolność kredytowa to pojęcie znane zdecydowanej większości z nas. Jest ono bliskie w szczególności osobom, które ubiegają się o kredyt. Dobrze byłoby więc wiedzieć, co wpływa na zdolność kredytową i w jaki sposób możemy zwiększyć swoje szansę na pożyczkę. Jak się okazuje, mamy do dyspozycji całkiem szeroki wachlarz możliwości.

Zdolność kredytowa – najważniejsze informacje

Jak już zaznaczono na wstępie, zdolność kredytowa jest pojęciem dość znanym. Zazwyczaj wiele osób ubiegających się o pożyczkę, nerwowo zastanawia się nad tym, czy bank uzna, że posiadają oni wystarczającą zdolność kredytową. Czym jest dokładnie owa zdolność kredytowa? Otóż przyjmuje się, iż pod tym pojęciem kryje się maksymalna kwota pieniężna, jaka może być przez nas przeznaczona na spłatę raty jakiegoś zobowiązania kredytowego. Oczywiście każdy bank nieco inaczej oblicza zdolność kredytową. Trzeba więc liczyć się z tym, że jeden bank może udzielić nam kredytu, a drugi nie. Każdy przypadek jest zatem rozpatrywany indywidualnie. Należy bez wątpienia być przygotowanym na szczegółową rozmowę z analitykiem kredytowym. Bank będzie chciał przeanalizować naszą sytuację finansową w bardzo drobiazgowy sposób. Im wyższy kredyt, tym dłużej trwa z reguły procedura ubiegania się o niego.

Co jeszcze należy wiedzieć?

Jeżeli ubiegamy się o kredyt, dobrze jest wiedzieć, czego możemy się spodziewać. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, co wpływa, a co nie, na naszą zdolność kredytową. Otóż bez wątpienia wpływa na nią wysokość naszego dochodu oraz rzecz jasna jego źródło. Wiele osób obawia się, że umowa o pracę na czas określony bądź umowa cywilnoprawna przekreśli szansę na kredyt. Jak się jednak okazuje, szanse na uzyskanie kredytu w przypadku posiadania umowy zlecenie czy umowy o dzieło, wcale drastycznie nie maleją. Wiele zależy bowiem od tego, jakie kwoty wpływaj regularnie co miesiąc na nasze kontro. Jeżeli są one odpowiednio wysokie, istnieje całkiem duże prawdopodobieństwo tego, że uda nam się otrzymać kredyt. Warto zastanowić się nad tym, czy lepszy będzie dla nas kredyt gotówkowy czy hipoteczny. Na szczęście, kredyt gotówkowy możemy przeznaczyć na dowolny cel. Kredyt hipoteczny będzie jednak wskazany, jeżeli zależy nam na budowie domu bądź kupnie mieszkania. Należy także rozważyć, czy lepszy będzie dla nas kredyt w ratach równych, czy może w ratach malejących. Oczywiście można zdecydować się również na kredyt w ratach rosnących. Zawsze w terminie spłacajmy zadłużenie, aby nie nadszarpnąć swojej relacji z bankiem.

Dodaj komentarz