Co to jest restrukturyzacja kredytu i na czym polega?

Co to jest restrukturyzacja kredytu i na czym polega?

Restrukturyzacja kredytu

Zaciągając zobowiązanie na ogół zakładamy, że będziemy w stanie je spłacić. Pewnych rzeczy nie da się jednak przewidzieć i może zdarzyć się taka sytuacja, że nie będziemy w stanie terminowo spłacać kredytu. Powodów może być wiele – utrata pracy, pogorszenie się stanu zdrowia czy inne wypadki losowe. Wydawać by się mogło, że jest to sytuacja bez wyjścia. Nie powinniśmy jednak się poddawać, a w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, co możemy zrobić. Dla wielu osób doskonałą opcją może być restrukturyzacja kredytowa.

Co to jest restrukturyzacja kredytowa i na czym polega?

Restrukturyzacja kredytu to zmodyfikowanie jego warunków w taki sposób, aby znowu istniała możliwość terminowej spłaty. Pozwala to nie popaść w spiralę odsetek i zyskać trochę czasu, aby poprawić swoją sytuację. Restrukturyzacja kredytowa może przebiegać na różne sposoby w zależności od indywidualnych czynników. Bank może na przykład zawiesić płatność kredytu na kilka miesięcy, jeśli problemy są ewidentnie chwilowe i pojawi się możliwość ich przezwyciężenia. Trzeba jednak liczyć się z tym, że w okresie zawieszenia kredytu odsetki od niego nadal rosną i ostateczna kwota do zapłaty powiększy się. Możemy jednak być pewni, że bank, poinformowany o naszych trudnościach, nie rozpocznie przeciwko nam procesu windykacyjnego. Tego typu zabieg nazywa się wakacjami kredytowymi. Niestety nie każdy będzie mógł go wykorzystać. Wszystko zależy od zgody banku, która zapada na podstawie wielu czynników, między innymi naszej historii kredytowej. Jeśli wakacje kredytowe nie wchodzą w grę, istnieją także inne opcje. Można wydłużyć okres spłaty kredytu, a więc rozłożyć go na więcej mniejszych rat. Trzeba jednak liczyć się z tym, że chociaż w danym momencie będzie to ulga dla portfela, całkowity koszt kredytu wzrośnie.

Konsolidacja kredytów

Jeśli posiadamy kilka zadłużeń jednocześnie i trudności sprawia nam spłacanie ich w terminie, dobrym rozwiązaniem może być konsolidacja kredytów. Polega ona na tym, że bank udziela nam jednego kredytu na spłatę wszystkich pozostałych zadłużeń i zamiast wielu rat o różnej wysokości płacimy jedną. Rata po konsolidacji kredytów jest niższa niż suma poprzednich zobowiązań, ale kredyt ten rozłożony jest na dłuższy czasu. Nie otrzymujemy od banku gotówki – on sam zajmuje się za nas uregulowaniem dotychczasowych długów. Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy dobrze jest porównać oferty możliwie jak największej ilości banków tak, aby znaleźć tą najkorzystniejszą. Należy zwracać uwagę na takie czynniki jak wysokość oprocentowania, ilość i wysokość rat, a także wszelkie dodatkowe koszta i prowizje.

Restrukturyzacja kredytowa może być dla wielu osób świetnym rozwiązaniem, które pozwoli im bezboleśnie uporać się z trudnościami w terminowym spłacaniu zadłużenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.