Jak uzyskać kredyt na mieszkanie? Poradnik krok po kroku

Jak uzyskać kredyt na mieszkanie? Poradnik krok po kroku

Jak uzyskać kredyt na mieszkanie? Poradnik krok po kroku

Rynek nieruchomości w ostatnim czasie rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie. Z tego powodu wzrasta także liczba osób chcących dokonać zakupu mieszkania na własność. W zależności od miejscowości ceny lokali wahają się od kilkuset tysięcy do nawet kilku milionów złotych, łatwo się więc domyśleć, że nie każdego stać na zapłacenie całej tej kwoty z oszczędności.

Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że rzadko kto dysponuje taką ilością gotówki. Na szczęście istnieje taki instrument finansowy jak kredyt na mieszkanie. Przed złożeniem wizyty w banku najlepiej zapoznać się z podstawowymi informacjami dotyczącymi tej formy finansowania zakupu nieruchomości, aby móc wynegocjować dla siebie jak najlepsze warunki spłaty.

Krok pierwszy – zdolność kredytowa

Wbrew pozorom wcale nie trzeba zarabiać co miesiąc ogromnych kwot, by otrzymać od banku pożyczkę. Interesant ubiegający się o kredyt na mieszkanie musi jednak posiadać zdolność kredytową. Co to takiego? Najprościej rzecz ujmując, można stwierdzić, że jest to zdolność danej osoby do spłacania swoich zobowiązań finansowych razem ze wszystkimi odsetkami i usługami dodatkowymi.

Przed podjęciem decyzji o udzieleniu klientowi pomocy, bank ocenia, czy dana osoba posiada na tyle bezpieczną sytuację finansową, by móc bez żadnych przeszkód spłacać comiesięczne raty, powiększone oczywiście o odsetki oraz czy jest w stanie zwrócić całą pożyczoną kwotę w czasie określonym w umowie kredytowej. Przy ocenianiu zdolności kredytowej ocenia się następujące czynniki: 

  • dochody klienta – pracownik banku może sprawdzić m.in. deklaracje podatkowe danej osoby z kilku poprzednich lat 
  • rodzaj umowy o pracę, na którą zatrudniony jest interesant
  • wielkość gospodarstwa domowego – liczba osób będących na utrzymaniu klienta w znaczący sposób wpływa na jego sytuację finansową, dlatego bank musi wziąć tę okoliczność pod uwagę
  • aktualne zadłużenie i historię kredytową – liczba zaciągniętych pożyczek i kredytów może stanowić dla banku ważną informację na temat tego, w jaki sposób klient dysponuje swoimi pieniędzmi i czy jest osobą wiarygodną.

Krok drugi – wkład własny

Zaciągając kredyt na mieszkanie, należy wziąć pod uwagę fakt, że większość banków wymaga od klientów zapewnienie wkładu własnego. Zazwyczaj wkład ten musi wynosić od 15 do 20% wartości całej nieruchomości, którą planuje nabyć interesant.

Przed udaniem się do banku z prośbą o udzielenie kredytu lepiej jest zatem uzbierać całą potrzebną kwotę, w przeciwnym razie istnieje duże ryzyko, że nie otrzyma się kwoty potrzebnej na zakup całego mieszkania.